×

EXPO: Americans in Flanders Fields

1 - 30 november 2025

In november strijkt in het Onze-Lieve-Vrouwhospitaal de reizende tentoonstelling Americans in Flanders Fields neer. Deze expo is een samenwerking tussen het In Flanders Fields Museum, het Smithsonian Institution en de Amerikaanse ambassade. De tentoonstelling belicht de aanwezigheid van Amerikanen in België vóór, tijdens en na de deelname van de Verenigde Staten aan de Eerste Wereldoorlog.

Van persoonlijke verhalen van Amerikaanse soldaten tot humanitaire hulpinitiatieven voor de Belgische burgerbevolking en de inzet van vier Amerikaanse divisies aan het front: de tentoonstelling toont alle facetten van de Amerikaanse betrokkenheid. 

De expo krijgt in Oudenaarde een extra dimensie met aanvullingen uit het stadsarchief. Via infopanelen en originele objecten wordt het Amerikaanse aandeel in de oorlog en bevrijding van Oudenaarde belicht. De verhalen krijgen extra kracht met beelden van een zwaar getroffen stad en voorwerpen die verwijzen naar de bevrijdingsdagen.

Een opvallend stuk is de menukaart van het overwinningsdiner in restaurant La Pomme d’Or uit november 1918, versierd met teksten van Amerikaanse en Franse bevrijders.

Een bijzonder onderdeel van de tentoonstelling is een postkaartencollectie van Emiel en Gustaaf Vander Stuyft, twee broers uit Ename die beiden aan het front vochten. Hun briefwisseling met elkaar en met het thuisfront biedt een indringende blik op het leven aan het front. Enkele postkaarten worden tentoongesteld en fragmenten uit deze postkaarten werden voor de gelegenheid ingesproken door stemacteurs.

Praktisch

Bezoek de gratis expo in het Onze-Lieve-Vrouwhospitaal van 1 tot en met 30 november. De expo is op donderdag geopend van 10 uur tot 18 uur en van vrijdag tot en met zondag tussen 14 uur en 18 uur.